Zespoły

Zespół folklorystyczny "Pałuczanki"

Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób i ludzie stoją

Zespół Śpiewaczy "Pałuczanki" został założony w 1984 r. przez Eugenię Szymańska przy Kole Gospodyń Wiejskich w Biełożewinie. Oprawą muzyczną zespołu zajmowali się kolejno: Tadeusz Świtała, Józef Grzechowiak, Jan Płociński, Wojciech Pełczyński oraz Edwin Rybarczyk. Zespół od początku swej działalności prezentuje w zwyczajach, śpiewie, gwarze oraz strojach folklor ziemi pałuckiej. W swym repertuarze posiada również pieśni z innych regionów kraju. Od 1993 roku patronat nad zespołem sprawuje Żniński Dom Kultury. W 2010 r. kierowanie Pałuczankami powierzono Edwinowi Rybarczykowi, a do zespołu dołączyły panie i dziewczyny z innych pałuckich wsi: Retkowa, Brzyskorzystewka i Bożejewic. Obecnie Zespół prowadzi ponownie Wojciech Pełczyński. Przez lata swojej działalności Pałuczanki uczestniczyły w licznych festiwalach, przeglądach, konkursach i imprezach na terenie kraju i za granicą, brały udział w audycjach telewizyjnych i radiowych. W październiku 2013 r. zespół uświetnił swoim występem wizytę Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Żninie z okazji 750-lecia miasta.

Zespół wokalny Jaśmin

Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją i ludzie grający na instrumentach muzycznych

Zespół wokalny Jaśmin powstał 12 stycznia 2010 roku. W zespole śpiewa 18 pań pod dyrekcją p. Marleny Mrówczyńskiej. Zespół bierze czynny udział w różnego rodzaju imprezach okolicznościowych; zaprezentował się także na kilku przeglądach, m. in. w Świeciu, Wąbrzeźnie i Pakości. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni ludowe, patriotyczne, religijne, okolicznościowe, wykonywane a cappella na 2 lub 3 głosy.

Żnińska Orkiestra Dęta

Może być zdjęciem przedstawiającym 16 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Żniński Dom Kultury ogłasza nabór dzieci, młodzieży i dorosłych na bezpłatną naukę gry na instrumentach dętych (od podstaw). Zapraszamy także osoby potrafiące grać w celu wsparcia działalności Żnińskiej Orkiestry Dętej. Zespół prowadzi Pan Orlin Bebenow, kapelmistrz z ogromnym doświadczeniem i pasją. Zapraszamy.

Zespół Czerwone Róże

Zespół powstał 24 września 2010 roku, wykonuje piosenki biesiadne, ludowe i folklorystyczne. Bierze udział w różnych imprezach okolicznościowych, biesiadnych, co roku prezentuje się podczas Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych „Jesień na Pałukach” w Żninie, podczas Dożynek oraz innych festynów. W 2018 roku wziął również udział w Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS”. Zespół prowadzi akordeonista Wojciech Pełczyński.