ul. Pocztowa 15,
88-400 Żnin

Jesień na Pałukach

Jesień na Pałukach

„Jesień na Pałukach” to najstarsza i największa tego typu impreza w Polsce Północnej. Organizowane w ramach „Jesieni…” Zjazd Twórców Ludowych, Jarmark Sztuki Ludowej i Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych  ściągają do Żnina od stu kilkunastu do stu kilkudziesięciu, nie licząc członków zespołów ludowych, twórców z Wielkopolski, Kujaw, Pomorza, Krajny, Borów Tucholskich i oczywiście, Pałuk.

Żnin, stolica Pałuk, to prawdziwe „zagłębie” rzeźbiarzy i hafciarek ludowych, dlatego twórcy czują się tu jak w domu i chętnie do niego co roku wracają. Przyjazna, rodzinna atmosfera imprezy, to cechy najczęściej podkreślane przez ludowych artystów.

„Jesień na Pałukach” to okazja do spotkań w swoim gronie, wymiany doświadczeń, a także nagrodzenia pracy i osiągnięć. Stałym punktem każdego Zlotu jest wręczenie nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 Zjazd Twórców Ludowych to nie żywy skansen, ale dynamicznie rozwijające się, coroczne spotkanie twórców uznanych i zasłużonych z młodymi adeptami sztuki ludowej - bo dzięki żnińskiej imprezie, jej popularności i atrakcyjności, twórczość ludowa nie odchodzi do lamusa, ale jest pielęgnowana i rozwijana przez kolejne pokolenia. Na płycie żnińskiego rynku nigdy nie brakuje bardzo młodych adeptów tej, wydawałoby się obciachowej, działalności artystycznej. Szkółki rzeźbiarskie i kółka hafciarskie nie należą w tym regionie do rzadkości. Wychowują przyszłych ludowych i profesjonalnych ( absolwentów ASP) artystów, ale przede wszystkim świadomych swych korzeni, wrażliwych na sztukę ludzi.  

„Jesień na Pałukach” to impreza znana i „nagłaśniana” przez lokalne media, dlatego  każdego roku przybywają na nią tysiące turystów, aby w malowniczej scenerii żnińskiego rynku, u stóp gotyckiej baszty podziwiać i kupować ludową sztukę. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark Sztuki Ludowej odbywa się zawsze w niedzielę kończącą Festyn Archeologiczny w pobliskim Biskupinie i wielu gości tak planuje przyjazd na Pałuki, aby połączyć odwiedzenie tych dwóch imprez. Dzięki temu na Jarmark przyjeżdżają turyści z całej Polski, a  impreza z regionalnej stał się właściwie ogólnopolską.

Atrakcyjności Jarmarkowi dodaje odbywający się równocześnie Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych. Dzięki niemu podziwianiu i kupowaniu rękodzieła, towarzyszą dźwięki wspaniałej, najczęściej skocznej muzyki. Centrum rynku przeznaczone jest dla tych, którzy obeszli już stoiska i chcą usiąść, i bawić się razem z wykonawcami. Występy artystów przeplatane są dowcipnymi konkursami dla publiczności, oczywiście z nagrodami.

Jarmark i Przegląd harmonijnie łączą wszystkie rodzaje ludowej twórczości, popularyzując folklor wśród wielopokoleniowej publiczności – na rynek przybywają całe rodziny – oraz wśród radiosłuchaczy i telewidzów, bowiem imprezę chętnie  relacjonują media elektroniczne – rozgłośnie i stacje telewizyjne, publiczne i komercyjne. 

Przegląd i Jarmark kończy występ gwiazdy, która inspiracje do swojej twórczości czerpie ze sztuki ludowej.

 

 

 

RODO i cookies