Żniński Dom Kultury zaprasza na VII Festiwal Muzyki Dawnej "MUSICA ANTIQUA ZNEYNAE" Kazimierz Piwkowski In Memoriam

16 czerwca 2019 r.:
Godz. 17.00- Koncert Galowy Zespołu „Finesis Trio” pt. „SŁOŃCE ZAKLĘTE W DŹWIĘKACH HISZPANII I WŁOCH” w sali widowiskowej Żnińskiego Domu Kultury.
Wstęp wolny!

Zespół „Finesis Trio”: Katarzyna Puch – sopran, Małgorzata Włodarczyk – gitara i lutnia, Paulina Tkaczyk – klawesyn
Program koncertu obrazuje ukryty w formach i rytmach temperament muzyki hiszpańskiej i włoskiej. Rozpoczyna się pieśniami hiszpańskimi z przełomu renesansu i baroku, odkrytymi niedawno przez zespół „Finesis Trio” w Bibliotece Katalońskiej w Barcelonie. Szczególnie interesującym brzmieniowo i równie rzadko wykonywanym utworem jest osobliwa kantata hiszpańska G.F. Händla „No se emenderá jamás”, napisana na bardzo oryginalny, jak na owe czasy skład – sopran, gitarę oraz basso continuo. Ekspresyjne i wirtuozowskie Fandango oraz Chaconne – tańczone początkowo w Hiszpanii przy dźwiękach kastanietów, przedstawiają różnorodne aspekty muzyki. Ciekawostką repertuarową jest także jedna z sześciu sonat T. Giordaniego napisana na gitarę i basso continuo – niezwykle nastrojowy, a zarazem energetyczny utwór. Krótkie pieśni Seguidillas Boleras F. Sora o zabarwieniu humorystycznym i groteskowym poruszają także poważną tematykę.

Kazimierz Piwkowski- Honorowy Obywatel Żnina, to światowej sławy muzyk pochodzący ze Żnina, ojciec renesansu muzyki dawnej w Polsce. Był twórcą znanego na całym świecie zespołu Fistulatores et Tubicinatores Varsovienes i rekonstruktorem dawnych instrumentów. Od 1966 był wykładowcą Akademii Muzycznej w Warszawie, a od 1976 profesorem Uniwersytetu w Zarbriken. Jego dziadek i ojciec byli organistami w kościele św. Floriana w Żninie. Profesor Piwkowski zmarł 3 kwietnia 2012 r.